www.stopbpa.pl

www.mambaby.pl

Najważniejsze doniesienia


Zapraszamy do zapoznania się z oficjalnie opublikowaną dyrektywą Komisji Europejskiej, która stanowi doskonałe potwierdzenie słuszności naszych starań o świat wolny od BPA. Orginalny tekst znajduje się pod poniższym linkiem: Dyrektywa Komisji Europejskiej 2011/8/EUKomisja Europejska zabroniła stosowania bisfenolu A w butelka dla dzieci!

Od marca 2011 roku zgodnie z postanowieniem Komisji Europejskiej, produkcja butelek do karmienia dzieci, zawierających Bisfenol A(BPA) będzie zabroniona na terenie Unii Europejskiej. Natomiast od czerwca 2011 roku import i sprzedaż takich butelek będzie zakazana.

Taką decyzję podjęła Komisja Europejska w czwartek 25 listopada 2010 roku.

ChemSec oraz wiele europejskich organizacji pozarządowych pracujących nad zagadnieniem szkodliwych substancji chemicznych, skomentowało inicjatywę Komisji Europejskiej:

"Cieszy nas ten pierwszy, dziecięcy krok Komisji Europejskiej w stronę zakazu stosowania BPA w butelkach do karmienia dzieci, ale to za mało. Bisfenol A jest obecny tak środowisku jak i w nas samych, a dzieci są wystawione na jego działanie już w organizmie matki. Wierzymy, że Komisja Europejska podejmie kroki w celu zakazania BPA w produktach mających kontakt z żywnością, takich jak wypełniacze puszek oraz wszystkich produktów, z którymi ludzie mają do czynienia w życiu codziennym (np. paragony).." oświadczyły organizacje.

W październiku EFSA odrzuciła propozycję obniżenia dopuszczalnego poziomu dziennej dawki BPA dla ludzi na terenie UE, niemniej jednak kilka rządów podjęło już indywidualne działania mające na celu ograniczenie ekspozycji dzieci na działanie Bisfenolu A.

Problem wpływu BPA na rozwój dzieci został zauważony już wcześniej w Kanadzie, która jest pierwszym krajem na świecie klasyfikującym BPA, jako substancję toksyczną. Od niedawna również Francja i Dania jako pierwsze kraje europejskie, zakazały stosowanie BPA w butelkach dla dzieci. Dania podjęła krok dalej i rozszerzyła zakaz na wszystkie produkty żywnościowe dla dzieci do trzeciego roku życia. Zakazy obowiązują również w Australii i kilku stanach USA.

 

bisfenol A


Komisja Europejska zobowiązała się zakazać stosowania bisfenolu A w butelkach dla dzieci

Komisja Europejska planuje wprowadzić zakaz używania bisfenolu A (BPA) w butelkach dziecięcych przed końcem 2011 roku. Obecnie trwają rozmowy z krajami członkowskimi.

Prace na wprowadzeniem zakazu używania bisfenolu A w butelkach dziecięcych zostały zapoczątkowane na podstawie opinii wydanej przez European Food Safety Authority (EFSA) pod koniec września.

Ponieważ Dla Komisji Europejskiej jest to obecnie sprawa priorytetowa, prowadzone są spotkania z przedstawicielami Krajów Członkowskich.

“Odbyło się kilka spotkań z zainteresowanymi stronami, na których podjęto decyzje o wprowadzeniu zakazu BPA w butelkach” powiedział FoodProductionDaily.com Rzecznik Komisji Europejskiej ds. Zdrowia Frederic Vincent. „Komisja Europejska zobowiązuję się do wprowadzenia zakazu, ale zakaz ten musi być poprzedzony rozmowami z krajami członkowskimi” dodał.

Na dzień dzisiejszy nie są jeszcze znane opinie wszystkich krajów członkowskich, ale wiemy, że dwa kraje tzn. Francja i Dania są za wprowadzeniem zakazu.

Rzecznik Komisji poinformował o pracach nad szczegółami zakazu oraz o tym, iż celem Komisji jest podjęcie ostatecznych decyzji przed latem 2011 roku.

Niepewności..

W minionym miesiącu Komisarz Dalli dał sygnał, że w Brukseli od momentu otrzymania informacji o tym, iż trwają rozmowy pomiędzy Urzędami ochrony Konsumentów, a ekspertami z UE, kwestie związane z BPA podlegają bieżącej kontroli.

BPA jest używane w wielu artykułach codziennego użytku np. butelkach dla dzieci, pojemnikach na pokarm. Dodawanie BPA do opakowań jest kontrowersyjnym tematem i przyczyną wielu dyskusji na całym świecie. Urzędy ochrony konsumentów w US i Europie informują, że poziom BPA, który jest dodawany w opakowaniach nie jest szkodliwy, ale Francja i Dania już zakazała używania tej substancji, a Kanada zakwalifikowała BPA jako substancje toksyczną.
Trójkąt z symbolem „PP 5”

Jak prawidłowo rozpoznać produkty wolne od BPA?

Obecnie na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów spod znaku BPA FREE, czyli wolnych od bisfenolu A. Temat wyeliminowania BPA z produktów dla dzieci jest tematem bardzo istotnym ze względu na ich zdrowie. W trosce o bezpieczeństwo maluchów, warto nauczyć się, jak samodzielnie i w sposób prawidłowy rozpoznawać produkty wolne od bisfenolu A, aby dokonywać świadomych zakupów.

Praktyczne wskazówki dla rodziców:

  1. Najłatwiej sprawdzić oznaczenie np. na dnie butelki do karmienia (gdyż tu znak powinien być widoczny dla nas „gołym okiem”) jeszcze w takcie zakupów w sklepie.
  2. Produkty z zawartością BPA, w tym głównie plastiki poliwęglanowe, można łatwo zidentyfikować po oznaczeniu „PC 7” (PC – plastik poliwęglanowy, polycarbonate plastic) na opakowaniach lub umieszczonej cyfrze „7” w trójkącie (informuje on o możliwości recyklingu).
  3. Produkty BPA FREE (wolne od bisfenolu A), przy których tworzeniu wykorzystano np. bezpieczny Polipropylen (PP – polipropylene), oznaczone są symbolem „05 PP” znajdującym się w trójkącie (informującym o możliwości recyklingu).

    Trójkąt z symbolem „PP 5”

  4. Jeśli produkt nie posiada na swoich elementach poszukiwanych przez nas oznaczeń lub posiada nieznane nam oznaczenia, należy szukać informacji o nich na jego ulotce lub opakowaniu. Możemy również zwrócić się z zapytaniem i prośbą o ewentualne wyjaśnienia bezpośrednio do producenta.

Pamiętaj o 3 krokach w trakcie zakupów:

1 krok – wyjmij butelkę z opakowania

2 krok – obejrzyj oznaczenie na jej dnie

Trójkąt z symbolem „PP 5”

3 krok – kupuj produkty, które na stałe mają zaznaczone na opakowaniu „BPA FREE” lub „Wolne od Bisfenolu A” i nie posiadają dodatkowych oznaczeń w postaci np. naklejek

Pragniemy przestrzec rodziców, iż informacje związane z bezpieczeństwem dzieci (w tym wypadku oznaczenie „BPA FREE” lub „Wolny od BPA”) powinny znajdować się bezpośrednio na opakowaniu produktu (lub na samym produkcie), nie powinny zaś być dołączone w postaci dodatkowych naklejek na opakowaniu.
Organizacje i eksperci zbadali zawartość BPA w smoczkach

Najnowsze doniesienia medyczne wskazują, że Bisfenol A zastosowany w plastikowych tarczkach smoczków przedostaje się do organizmu dzieci, ponieważ migruje do silikonu i lateksu smoczka.

Laboratoryjne badania produktów dla dzieci pod kątem zawartości BPA przeprowadziły jakiś czas temy między innymi organizacje dbające o środowisko Global 2000 z Austrii oraz Bund z Niemiec. Ku ich zdziwieniu, w większości badanych produktów, zawartość BPA była większa niż się spodziewano. Jednakże producenci twierdzili, iż wyniki te nie mają żadnego znaczenia, gdyż to, że produkty zostały wyprodukowane z użyciem BPA nie oznacza wcale, iż związek ten przedostaje się do ciała człowieka, gdy ma z nimi styczność. Podważyli również procedury testowania produktów pod względem migracji BPA (sprawdzone w testach butelek i kubeczków), zarzucając im nieuregulowanie w przypadku smoczków.

Aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki, organizacje te przystąpiły do drugiego zestawu testów. Tym razem test migracji BPA w wybranych smoczkach został wykonany z użyciem niższych wykrywanych poziomów BPA od tych, które stosowały w testach EFSA (European Food Safety Organisation) oraz FDA (Ford and Drug Administration). Badania te potwierdziły, że w sprzyjających migracji warunkach BPA może przenikać z tarczki smoczków do ich silikonowych lub lateksowych główek, przedostając się tym samym do organizmu dzieci. Okazało się również, iż smoczki lateksowe są mniej odporne na migrację BPA niż smoczki silikonowe, zatem do lateksowej główki smoczka może przenikać więcej szkodliwej substancji BPA.

Właściwą decyzję podjęli ci producenci, którzy już dawno wycofali z produkcji poliwęglany z BPA. Stosują zaawansowane technologie produkcji wolne od BPA, ponieważ zaufali wcześniejszym doniesieniom medycznym ekspertów, które się potwierdziły. Wyniki aktualnych badań jednoznacznie wskazują, iż jest to bezpieczna droga w produkcji produktów dla dzieci.